MC22FD561F-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC22FD561F-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 560PF 1% 500V 2220
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Width :
5mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
5.7mm
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
500V
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
HTS Code :
Weight :
480.014126mg
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Dissipation Factor :
0.1 %
Series :
MC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2mm
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Capacitance :
560pF
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Dielectric Material :
Mica
Datasheets
MC22FD561F-F
Cornell Dubilier Electronics MC22FD561F-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL