MC18FD431G-F
Mfr.Part #
MC18FD431G-F
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP MICA 430PF 2% 500V 1812
Mica and PTFE Capacitors
Length :
4.5mm
Capacitance :
430pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Height :
2mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Tolerance :
±2%
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
26.988746mg
Voltage - Rated DC :
500V
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Series :
MC
Datasheets
MC18FD431G-F
Cornell Dubilier Electronics MC18FD431G-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL