MC18FA621J-F
Mfr.Part #
MC18FA621J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
CAP MICA 620PF 5% 100V 1812
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Mica
Capacitance :
620pF
Weight :
26.988746mg
Mounting Type :
Published :
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Feature :
RF, High Q, Low Loss
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Length :
4.5mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
2mm
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Dissipation Factor :
0.1 %