MC14016BDR2G
Mfr.Part #
MC14016BDR2G
Manufacturer
onsemi
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC SWITCH 1X1 14SOIC
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
14
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Terminal Pitch :
1.27mm
Switch Circuit :
SPST - NO
Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Surface Mount :
yes
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
5pF
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
10 Ω
Width :
4mm
Published :
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
51 Weeks
Power Supplies :
5/15V
Pin Count :
14
Resistance :
400Ohm
Turn On Delay Time :
45 ns
Number of Pins :
Height :
1.5mm
Base Part Number :
MC14016B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
1:1
On-State Resistance (Max) :
400Ohm
Voltage - Supply, Single (V+) :
3V~18V
Terminal Position :
Dual
Supply Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Bandwidth :
54MHz
Length :
8.75mm
-3db Bandwidth :
37MHz
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Crosstalk :
-80dB @ 1MHz
Min Supply Voltage :
3V
Low Level Output Current :
25mA
Number of Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Supply Voltage :
18V
High Level Output Current :
25mA
Contact Plating :
Tin
Number of Functions :
4
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
100nA
Halogen Free :
Halogen Free
Turn-Off Delay Time :
90 ns
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Throw Configuration :
SPST
On-state Resistance Match-Nom :
15Ohm
Normal Position :
No
Propagation Delay :
45 ns
Number of Inputs :
4
Supply Type :
Single
Polarity :
Non-Inverting
Datasheets
MC14016BDR2G
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers onsemi MC14016BDR2G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:14, Operating Temperature:-55°C~125°C TA, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:14, Base Part Number:MC14016B, Bandwidth:54MHz, Number of Channels:1, MC14016BDR2G pinout, MC14016BDR2G datasheet PDF, MC14016BDR2G amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers onsemi MC14016BDR2G ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
onsemi MC14016BDR2G
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers onsemi MC14016BDR2G Overview
MC14016BDR2G Features
  • Four independently selectable switches.
  • Single-ended or differential operation capabilities.
  • Wide voltage range compatibility, operating from 3V to 18V.