MC14016BDG
Mfr.Part #
MC14016BDG
Manufacturer
onsemi
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC SWITCH 1X1 14SOIC
Stock
958
In Stock :
958
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Halogen Free :
Halogen Free
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pin Count :
14
Normal Position :
No
Supply Type :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
14
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
100nA
Supply Voltage :
5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
-3db Bandwidth :
37MHz
Turn-Off Delay Time :
90 ns
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
10 Ω
Throw Configuration :
SPST
Turn On Delay Time :
45 ns
Length :
8.65mm
Number of Gates :
4
Switch Circuit :
SPST - NO
Base Part Number :
MC14016B
Factory Lead Time :
2 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
5pF
REACH SVHC :
No SVHC
Crosstalk :
-80dB @ 1MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
300Ohm
Height Seated (Max) :
1.75mm
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
1:1
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
On-state Resistance Match-Nom :
15Ohm
Number of Channels :
1
Power Supplies :
5/15V
Published :
2006
Terminal Form :
Gull wing
Propagation Delay :
45 ns
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Bandwidth :
54MHz
Number of Functions :
4
Radiation Hardening :
No
Voltage - Supply, Single (V+) :
3V~18V
On-State Resistance (Max) :
400Ohm
Surface Mount :
yes
Max Power Dissipation :
500mW
Output :
SEPARATE OUTPUT
Power Dissipation :
500mW
JESD-609 Code :
e3
Terminal Pitch :
1.27mm
Max Supply Voltage :
18V
Min Supply Voltage :
3V
Number of Terminations :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Terminal Position :
Dual
Datasheets
MC14016BDG
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers onsemi MC14016BDG from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:14, Base Part Number:MC14016B, Operating Temperature:-55°C~125°C TA, Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Bandwidth:54MHz, Output:SEPARATE OUTPUT, Number of Terminations:14, MC14016BDG pinout, MC14016BDG datasheet PDF, MC14016BDG amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers onsemi MC14016BDG ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.