MC12FA910G-F
Mfr.Part #
MC12FA910G-F
Description
CAP MICA 91PF 2% 100V 1210
Mica and PTFE Capacitors
Published :
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Pbfree Code :
yes
Weight :
15.989131mg
Height :
2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Mount :
Surface Mount
Reach Compliance Code :
Unknown
2
Multilayer :
yes
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Dielectric Material :
Mica
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
HTS Code :
Tolerance :
±2%
Width :
2.5mm
Capacitance :
91pF