MC12FA181J-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC12FA181J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 180PF 5% 100V 1210
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
2mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
Termination :
SMD/SMT
Dissipation Factor :
0.1 %
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.5mm
Military Standard :
Not
Tolerance :
±5%
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Mica
Case Code (Imperial) :
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Packaging :
Bulk
Capacitance :
180pF
Number of Terminations :
2
Weight :
15.989131mg
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C