MC12ED300F-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC12ED300F-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 30PF 1% 500V 1210
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
30pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Series :
MC
Termination :
SMD/SMT
Published :
2012
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±1%
Width :
2.5mm
Dielectric Material :
Mica
Number of Terminations :
2
Weight :
15.989131mg
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
3225
Factory Lead Time :
14 Weeks
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Dissipation Factor :
0.1 %