MC08FA390F-F
Mfr.Part #
MC08FA390F-F
Description
CAP MICA 39PF 1% 100V 0805
Stock
202
In Stock :
202
Mica and PTFE Capacitors
Case Code (Metric) :
2012
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
1.25mm
yes
JESD-609 Code :
e3
Length :
2mm
Tolerance :
±1%
Dissipation Factor :
0.1 %
Height :
1.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Case Code (Imperial) :
0805
Temperature Coefficient :
25 ppm/°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Capacitance :
39pF
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
MC08FA390F-F
Cornell Dubilier Electronics MC08FA390F-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL