MC08EA270J-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MC08EA270J-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP MICA 27PF 5% 100V 0805
Stock
498
In Stock :
498
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Factory Lead Time :
14 Weeks
Weight :
5.499807mg
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Series :
MC
Depth :
1.25mm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Dielectric Material :
Mica
Height :
1.4mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Capacitance :
27pF
Voltage :
100V
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
5.9mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
0805
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Published :
2011
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Pins :
2
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Mount :
PCB, Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
0.1 %
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Datasheets
MC08EA270J-F
Introducing Mica and PTFE Capacitors Cornell Dubilier Electronics MC08EA270J-F from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0805 (2012 Metric), Voltage:100V, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:2, MC08EA270J-F pinout, MC08EA270J-F datasheet PDF, MC08EA270J-F amp .Beyond Mica and PTFE Capacitors Cornell Dubilier Electronics MC08EA270J-F ,we also offer CD15ED390JO3, CD15ED220JO3, CD15ED330JO3F, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Cornell Dubilier Electronics MC08EA270J-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL