MC08EA240G-F
Mfr.Part #
MC08EA240G-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP MICA 24PF 2% 100V 0805
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Dissipation Factor :
0.1 %
Width :
1.25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Reach Compliance Code :
Unknown
Series :
MC
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±2%
Packaging :
Bulk
Dielectric Material :
Mica
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Multilayer :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
100V
Published :
Capacitance :
24pF
JESD-609 Code :
e3
Length :
2mm
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Case Code (Metric) :
Height :
1.4mm
Weight :
5.499807mg
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Datasheets
MC08EA240G-F
Cornell Dubilier Electronics MC08EA240G-F
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CAP MICA 470PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 1000PF 5% 1KV RADIAL
    CAP MICA 3900PF 5% 500V RADIAL