MC08EA200G-F
Mfr.Part #
MC08EA200G-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP MICA 20PF 2% 100V 0805
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Mount :
Surface Mount
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
20pF
Temperature Coefficient :
50 ppm/°C
Dielectric Material :
Mica
Weight :
5.499807mg
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Length :
2mm
Height :
1.4mm
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Width :
1.25mm
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±2%
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Dissipation Factor :
0.1 %