MC08CA100C-F
Mfr.Part #
MC08CA100C-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP MICA 10PF 0.25PF 100V 0805
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.25pF
Weight :
5.499807mg
Length :
2mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
HTS Code :
Capacitance :
10pF
Terminal Finish :
Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Feature :
RF, High Q, Low Loss
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Series :
MC
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Mica
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
Dissipation Factor :
0.1 %
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Width :
1.25mm
Height :
1.4mm