MBRT50020
Mfr.Part #
MBRT50020
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
Three Tower
Description
DIODE MODULE 20V 250A 3TOWER
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Max Operating Temperature :
150°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Reverse Voltage (DC) :
20V
Max Surge Current :
3.5kA
JESD-30 Code :
R-PUFM-X3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 250A
Average Rectified Current :
500A
Output Current-Max :
250A
Forward Current :
500A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Application :
Power
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 20V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Terminal Position :
UPPER
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
20V
Packaging :
Bulk
Peak Reverse Current :
1A
Diode Element Material :
SILICON
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Current - Average Rectified (Io) :
500A DC
Number of Terminations :
3
Case Connection :
Isolated
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Phases :
1
Package / Case :
Three Tower
Min Operating Temperature :
-40°C
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Chassis Mount
Mount :
Chassis Mount
Number of Elements :
2
Datasheets
MBRT50020
GeneSiC Semiconductor MBRT50020
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 500A 20V-DC 2-Element Three Tower Chassis Mount
MBRT50020 Overview
The maximum output voltage is 250A.Keeping the surge current under 3.5kA and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 500A will operate.The reverse voltage peak of this device is 1A.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 1μA.
MBRT50020 Features
a maximum output voltage of 250A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
MBRT50020 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MBRT50020 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23