MBRD20100CT
Mfr.Part #
MBRD20100CT
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V DPAK
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
DPAK
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 100V
Factory Lead Time :
17 Weeks
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
900mV @ 10A
Diode Type :
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
100V
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Package / Case :
Datasheets
MBRD20100CT
SMC Diode Solutions MBRD20100CT
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount