MBRB30H60CT-1H
Mfr.Part #
MBRB30H60CT-1H
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description
DIODE SCHOTTKY
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
60V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package :
I2PAK (TO-262)
Series :
SWITCHMODE™
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
620mV @ 15A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Package / Case :
Mounting Type :
Through Hole
Current - Reverse Leakage @ Vr :
300μA @ 60V
Datasheets
MBRB30H60CT-1H
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole