MB200-BCR28H
Mfr.Part #
MB200-BCR28H
Description
LED LAMP T-1 3/4 BAYONET 28V SUB
Product Category :
Packing Method :
Bulk
Color :
Red
Configuration :
Single
Lens Type :
TINTED
T-code :
T-1 3/4
Number of Functions :
1
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Number of Terminations :
1
Shape :
Round
Luminous Intensity :
120.0 mcd
Factory Lead Time :
8 Weeks
Forward Current-Max :
0.018A
Mounting Feature :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Wavelength :
635 nm
Surface Mount :
No
Size :
5.1mm
Viewing Angle :
35 deg
Datasheets
MB200-BCR28H
Manufacturer related products
    LED HDWR COUPLER 5MM THRU-HOLE
    LED CABLE ASSEMBLY
    LED CLIPLITE MNT 5MM OPEN END
    SPEEDNUT W/COATING
    3MM RETAINING RING