MAX6917EO33+
Mfr.Part #
MAX6917EO33+
Package / Case
20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC RTC I2C COMPAT 20-QSOP
Product Category :
Real Time Clocks
Terminal Position :
Dual
JESD-30 Code :
R-PDSO-G20
Length :
8.65mm
Time Format :
HH:MM:SS (12/24 hr)
JESD-609 Code :
e3
Memory Size :
96B
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Pin Count :
20
Pbfree Code :
yes
Logic Function :
Clock
Information Access Method :
I2C
HTS Code :
Interrupt Capability :
Y
Voltage - Supply :
3V~3.6V
Number of Terminations :
20
Date Format :
YY-MM-DD-dd
Time-Min :
SECONDS
Base Part Number :
MAX6917
Mounting Type :
Surface Mount
Volatile :
No
Clock Frequency :
0.032MHz
Power Supplies :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Packaging :
Tube
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Supply Voltage :
3.3V
ECCN Code :
EAR99
Qualification Status :
Not Qualified
Width :
3.9mm
Height Seated (Max) :
1.73mm
Package / Case :
20-SSOP (0.154, 3.90mm Width)
Interface :
I2C, 2-Wire Serial
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Pitch :
0.635mm
Type :
Clock/Calendar/Supervisor
Datasheets
MAX6917EO33+
Introducing Real Time Clocks Analog Devices, Inc. MAX6917EO33+ from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~85°C, Number of Terminations:20, Base Part Number:MAX6917, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.154, 3.90mm Width), Type:Clock/Calendar/Supervisor, MAX6917EO33+ pinout, MAX6917EO33+ datasheet PDF, MAX6917EO33+ amp .Beyond Real Time Clocks Analog Devices, Inc. MAX6917EO33+ ,we also offer DS1371U+T&R, RV-3129-C3-32.768KHZ-OPTION-B-TA-QC, RV-8523-C3-32.768KHZ-20PPM-TA-QC, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.