MAX6389XS33D2+
Mfr.Part #
MAX6389XS33D2+
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Description
SUPERVISORY CIRCUITS
Product Category :
Supervisors
Pin Count :
4
Number of Voltages Monitored :
2
Supply Current-Max (Isup) :
0.013mA
Terminal Pitch :
0.65mm
Lead Free :
Lead Free
Reset Timeout :
20ms Minimum
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage :
1.8V
Dual
Max Supply Voltage :
5.5V
Height Seated (Max) :
1.1mm
Number of Channels :
1
Undervoltage Threshold :
3.22V
Watchdog Timer :
No
Additional Feature :
RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 3.3V
Reset :
Active Low
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Base Part Number :
MAX6389
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Threshold :
3.3V Adj
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Type :
Multi-Voltage Supervisor
Min Supply Voltage :
1V
Number of Functions :
1
Operating Supply Current :
7μA
Package / Case :
SC-82A, SOT-343
ECCN Code :
EAR99
Overvoltage Threshold :
3.38V