MAX6126AASA41+T
Mfr.Part #
MAX6126AASA41+T
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC VREF SERIES 0.02% 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
2.4μVp-p
Quiescent Current :
550μA
Pin Count :
8
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Form :
Gull wing
Trim/Adjustable Output :
No
Number of Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Input Voltage :
13V
Terminal Position :
Dual
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Output Voltage :
4.096V
Supply Voltage :
5V
Length :
4.9mm
Number of Terminations :
8
Width :
3.9mm
Number of Functions :
1
Voltage - Input :
4.3V~12.6V
Base Part Number :
MAX6126
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
Output Type :
FIXED
Number of Outputs :
Current - Supply :
725µA
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Tolerance :
±0.02%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Temperature Coefficient :
5ppm/°C
Published :
Temp Coef of Voltage-Max :
5 ppm/°C
Reference Type :
Series
Radiation Hardening :
No
Max Output Current :
10mA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.3V
Datasheets
MAX6126AASA41+T
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. MAX6126AASA41+T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Channels:1, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:8, Base Part Number:MAX6126, MAX6126AASA41+T pinout, MAX6126AASA41+T datasheet PDF, MAX6126AASA41+T amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. MAX6126AASA41+T ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.