MAX6126A21
Mfr.Part #
MAX6126A21
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description
VOLTAGE REFERENCE
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
Trim/Adjustable Output :
No
Output Voltage-Max :
2.0492V
Number of Outputs :
1
Packaging :
Tube
Voltage - Input :
2.7V~12.6V
Reference Type :
Series
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Published :
Output Voltage :
2.048V
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.048V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Type :
FIXED
Width :
3mm
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±0.06%
Pin Count :
8
Package / Case :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
12.6V
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Position :
Dual
Number of Pins :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
5ppm/°C
Current - Output :
10mA
Surface Mount :
yes
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Current - Supply :
725µA
Base Part Number :
MAX6126
Height Seated (Max) :
1.1mm
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Length :
3mm
Number of Terminations :
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
1.3μVp-p
Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temp Coef of Voltage-Max :
5 ppm/°C
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
MAX6126A21
Introducing Voltage Reference Analog Devices, Inc. MAX6126A21 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), Number of Pins:8, Base Part Number:MAX6126, Number of Terminations:8, MAX6126A21 pinout, MAX6126A21 datasheet PDF, MAX6126A21 amp .Beyond Voltage Reference Analog Devices, Inc. MAX6126A21 ,we also offer LM4040D20IDBZR, LM4040DIM3-4.1/NOPB, ATL431LIBQDBZRQ1, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.