MAX6071ANT25+T
Mfr.Part #
MAX6071ANT25+T
Package / Case
6-XFBGA, WLBGA
Description
IC VREF SERIES 0.1% 6WLP
Temperature Coefficient :
6ppm/°C
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Output Voltage-Max :
2.5025V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
EAR99
Current - Supply :
300μA
Trim/Adjustable Output :
No
HTS Code :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of Functions :
1
JESD-30 Code :
R-PBGA-B6
Supply Voltage :
5V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Output Type :
FIXED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input :
2.8V~5.5V
Number of Terminations :
6
Height Seated (Max) :
0.5mm
Temp Coef of Voltage-Max :
10 ppm/°C
Current - Output :
10mA
Terminal Form :
Ball
Package / Case :
6-XFBGA, WLBGA
Length :
1.415mm
Base Part Number :
MAX6071
yes
Width :
0.78mm
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
4.8μVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz :
6μVrms
Output Voltage :
2.5V
Terminal Position :
BOTTOM
Terminal Pitch :
0.35mm
Tolerance :
±0.1%
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Datasheets
MAX6071ANT25+T
Analog Devices, Inc. MAX6071ANT25+T
[Voltage Reference Analog Devices, Inc. MAX6071ANT25+T] Overview
[MAX6071ANT25+T] Features
  • Exceptional 0.1% voltage reference series