MAX6034BEXR25+T
Mfr.Part #
MAX6034BEXR25+T
Package / Case
SC-70, SOT-323
Description
IC VREF SERIES 0.4% SC70-3
Length :
2mm
Terminal Position :
Dual
Package / Case :
SC-70, SOT-323
Quiescent Current :
115μA
Base Part Number :
MAX6034
Temp Coef of Voltage-Max :
75 ppm/°C
Output Voltage :
2.5V
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Number of Channels :
1
Tolerance :
±0.4%
Max Input Voltage :
5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Noise - 10Hz to 10kHz :
64μVrms
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
3
Weight :
6.208546mg
Min Output Voltage :
2.5V
Number of Terminations :
3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
55μVp-p
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
0.65mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Operating Supply Current :
115μA
Trim/Adjustable Output :
No
Reference Voltage :
2.5V
Temperature Coefficient :
75ppm/°C
6 Weeks
Pbfree Code :
yes
Voltage - Input :
2.7V~5.5V
Pin Count :
Max Output Current :
1mA
Max Supply Current :
Supply Voltage :
2.7V