MAX6018BEUR18+T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAX6018BEUR18+T
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet
Download
Description
IC VREF SERIES 0.4% SOT23-3
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Voltage Reference
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
1
Length :
2.92mm
Min Output Voltage :
1.8V
Temperature Coefficient :
50ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Output Type :
FIXED
Pin Count :
3
Tolerance :
±0.4%
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Pins :
3
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Trim/Adjustable Output :
No
Number of Channels :
1
Supply Voltage :
2V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
REACH SVHC :
Unknown
Mount :
Surface Mount
Reference Voltage :
1.8V
Max Input Voltage :
6V
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Part Number :
MAX6018
Terminal Position :
Dual
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Published :
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temp Coef of Voltage-Max :
50 ppm/°C
Quiescent Current :
5μA
Terminal Pitch :
0.95mm
Max Output Current :
1mA
Pbfree Code :
yes
Analog IC - Other Type :
THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
Noise - 10Hz to 10kHz :
160μVrms
Operating Supply Current :
6µA
Reference Type :
Series
Noise - 0.1Hz to 10Hz :
45μVp-p
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Voltage - Input :
2V~5.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Functions :
Output Voltage :
1.8V
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
MAX6018BEUR18+T
Analog Devices, Inc. MAX6018BEUR18+T
[Voltage Reference Analog Devices, Inc. MAX6018BEUR18+T] Overview
MAX6018BEUR18+T Features
  • Precision series voltage reference
  • Accuracy of 0.4%