MAX5038AEAI25-T
Mfr.Part #
MAX5038AEAI25-T
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC REG CTRLR BUCK 28SSOP
Product Category :
DC DC Switching Controllers
Terminal Form :
Gull wing
Base Part Number :
MAX5038
Terminal Finish :
TIN LEAD
Function :
Step-Down
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Number of Terminations :
28
Output Configuration :
Positive
Switcher Configuration :
PHASE-SHIFT
Topology :
Buck
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Number of Pins :
28
Control Features :
Enable
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.75V~28V
JESD-609 Code :
e0
Input Voltage-Nom :
5V
ECCN Code :
EAR99
Control Mode :
CURRENT-MODE
Analog IC - Other Type :
SWITCHING CONTROLLER
Operating Supply Voltage :
28V
Height Seated (Max) :
1.99mm
Synchronous Rectifier :
yes
Mount :
Published :
Number of Outputs :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Input Voltage (Max) :
5.5V
Output Current :
4A
Output Voltage :
2.5V
Clock Sync :
No
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Output Type :
Transistor Driver
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Switching :
250kHz 500kHz
Input Voltage (Min) :
4.75V
Terminal Pitch :
0.65mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
MAX5038AEAI25-T
Introducing DC DC Switching Controllers Analog Devices, Inc. MAX5038AEAI25-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:MAX5038, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, MAX5038AEAI25-T pinout, MAX5038AEAI25-T datasheet PDF, MAX5038AEAI25-T amp .Beyond DC DC Switching Controllers Analog Devices, Inc. MAX5038AEAI25-T ,we also offer TPS51124RGER, TPS40200MDREP, LTC3851AEMSE#TRPBF, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.