MAX4508MJE
Mfr.Part #
MAX4508MJE
Package / Case
CDIP
Description
FAULT-PROTECTED, HIGH-VOLTAGE SI
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Analog IC - Other Type :
SINGLE-ENDED MULTIPLEXER
Height Seated (Max) :
5.08mm
Number of Functions :
1
Max Supply Voltage :
36V
Turn-Off Delay Time :
250 ns
Min Dual Supply Voltage :
4.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Package / Case :
CDIP
JESD-609 Code :
e0
Terminal Position :
Dual
Propagation Delay :
350 ns
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-15V
Terminal Pitch :
2.54mm
Operating Supply Voltage :
12V
Number of Terminations :
16
Resistance :
950Ohm
Number of Channels :
1
Switch-on Time-Max :
275ns
Width :
7.62mm
Pin Count :
16
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Min Supply Voltage :
9V
Number of Pins :
Radiation Hardening :
No
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
20
On-state Resistance Match-Nom :
15Ohm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Temperature Grade :
Military
Additional Feature :
FAULT PROTECTED
Signal Current-Max :
0.03A
Max Dual Supply Voltage :
20V
ECCN Code :
EAR99
Switching :
BREAK-BEFORE-MAKE
Operating Supply Current :
500μA
Supply Voltage :
15V
Supply Current-Max (Isup) :
0.8mA
Turn On Delay Time :
500 ns
Off-state Isolation-Nom :
70 dB
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tube
Terminal Form :
THROUGH-HOLE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
125°C