MAX4200ESA-T
Mfr.Part #
MAX4200ESA-T
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC BUFFER 1 CIRCUIT 8SOIC
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Current - Input Bias :
800 nA
-3db Bandwidth :
660 MHz
Series :
Product Type :
Op Amps - High Speed Operational Amplifiers
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Supplier Device Package :
8-SOIC
Subcategory :
Amplifier ICs
Slew Rate :
4200V/µs
Operating Supply Current :
2.2 mA
Amplifier Type :
Buffer
Mounting Style :
SMD/SMT
Current - Output / Channel :
90 mA
Number of Channels :
1 Channel
Output Type :
Product :
Operational Amplifiers
Number of Circuits :
1
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Shutdown :
No Shutdown
Voltage Gain dB :
0.35 dB
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Voltage - Input Offset :
1 mV
Current - Supply :
2.2mA
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Base Product Number :
MAX4200
Datasheets
MAX4200ESA-T
Introducing Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. MAX4200ESA-T from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Number of Channels:1 Channel, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), MAX4200ESA-T pinout, MAX4200ESA-T datasheet PDF, MAX4200ESA-T amp .Beyond Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps Analog Devices, Inc. MAX4200ESA-T ,we also offer OP07CDR, TS321CX5 RFG, NE5532ADR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.