MAX3670EGJ-T
Mfr.Part #
MAX3670EGJ-T
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
32-VFQFN Exposed Pad
Description
IC CLOCK GENERATOR PREC 32QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Ratio - Input:Output :
2:2
Output :
LVPECL
Package / Case :
32-VFQFN Exposed Pad
Divider/Multiplier :
Yes/No
Base Product Number :
MAX3670
Series :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Primary Clock/Crystal Frequency-Nom :
670MHz
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.9mm
Differential - Input:Output :
Yes/Yes
Input :
Clock
Length :
5mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Frequency - Max :
670MHz
Supply Voltage :
3.3V
Supplier Device Package :
32-QFN (5x5)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
32
Pin Count :
32
Terminal Position :
QUAD
JESD-609 Code :
e0
Number of Circuits :
1
Base Part Number :
MAX3670
Voltage - Supply :
3.3V 5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
PLL :
No
Type :
Clock Generator
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency (Max) :
670MHz
Terminal Pitch :
0.5mm
ECCN Code :
EAR99
Product Status :
Obsolete
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Pins :
Width :
5mm