MAX2852ITK+T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAX2852ITK+T
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
68-TQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
RF RECEIVER 4.9GHZ-5.9GHZ 68TQFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
RF Receivers
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Frequency :
4.9GHz~5.9GHz
Surface Mount :
yes
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Operating Supply Voltage :
3.3V
Antenna Connector :
PCB, Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.8mm
Terminal Form :
NO LEAD
Number of Pins :
68
Published :
Length :
10mm
Number of Functions :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
10mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
2.85V
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V
HTS Code :
Number of Terminations :
68
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
68-TQFN Exposed Pad
Terminal Pitch :
0.5mm
Data Interface :
PCB, Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Telecom IC Type :
TELECOM CIRCUIT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Current - Receiving :
135mA
Base Part Number :
MAX2852
Datasheets
MAX2852ITK+T
Analog Devices, Inc. MAX2852ITK+T
68 Pin QUAD RF Receiver 2.7V~3.6V -25°C~85°C PCB, Surface Mount PCB, Surface Mount 4.9GHz~5.9GHz 135mA 68-TQFN Exposed Pad
MAX2852ITK+T Overview
For convenience, RF Receiver is included in the 68-TQFN Exposed Pad package.The package of RF transmitter and receiver is in the form of Tape & Reel (TR).This RF Receiver has a supply voltage of 2.7V~3.6V.Mostly, it is used in General Purpose.The terminals of this RF transmitter and receiver are located at QUAD.At a frequency of 4.9GHz~5.9GHz, it can achieve excellent efficiency.There are 68 terminations of RF Receiver in total.
MAX2852ITK+T Features
68-TQFN Exposed Pad package
4.9GHz~5.9GHz