MAX22508EASA+
Mfr.Part #
MAX22508EASA+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOIC-8
Description
75MBPS RS-485 TRANSCEIVER
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Drivers, Receivers, Transceivers
Packaging :
Tube
Mounting Style :
SMD/SMT
Type :
Transceiver
Product Category :
RS-422/RS-485 Interface IC
ESD Protection :
ESD PROTECTED
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Interface ICs
Package / Case :
SOIC-8
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Input Voltage :
3 V to 5.5 V
Maxim Integrated
Function :
Transceiver
Duplex :
Full Duplex
Operating Supply Current :
4 mA
Brand :
Maxim Integrated
Data Rate :
50 Mb/s
Series :
MAX22507E/MAX22508E
Product :
RS-422/RS-485 Transceivers
Product Type :
RS-422/RS-485 Interface IC
Output Current :
250 mA
Number of Drivers :
1 Driver
Operating Supply Voltage :
3.3 V