MAX20090BATP/V+
Mfr.Part #
MAX20090BATP/V+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
20-WFQFN Exposed Pad
Description
IC LED DRIVER CTRLR PWM 20TQFN
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
LED Drivers
Topology :
SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, Wettable Flank
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Automotive, Commercial and Industrial Lighting
Internal Switch(s) :
No
Package / Case :
20-WFQFN Exposed Pad
Number of Outputs :
1
Voltage - Supply (Max) :
65V
Series :
Automotive, AEC-Q100
Frequency :
200kHz~2.2MHz
Packaging :
Tube
Type :
DC DC Controller
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Supply (Min) :
5V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA