MAX20090ATP/V+
Mfr.Part #
MAX20090ATP/V+
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
20-WFQFN Exposed Pad
Description
IC LED DRIVER CTRLR PWM 20TQFN
Stock
573
In Stock :
573
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
LED Drivers
Voltage - Supply (Max) :
65V
Internal Switch(s) :
No
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q100
ECCN Code :
EAR99
Topology :
SEPIC, Step-Down (Buck), Step-Up (Boost)
Packaging :
Tube
Package / Case :
20-WFQFN Exposed Pad
Base Part Number :
MAX20090
Type :
DC DC Controller
RoHS Status :
RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Dimming :
Analog, PWM
Number of Outputs :
1
Voltage - Supply (Min) :
5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Frequency :
200kHz~2MHz