MAUPTB28E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAUPTB28E3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-216AA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 28VWM 47.8VC POWERMIT1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microchip
Package :
Bulk
Product Type :
TVS Diodes
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
28V
Series :
Capacitance @ Frequency :
Mounting Type :
Surface Mount
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power Line Protection :
No
Package / Case :
DO-216AA
Power - Peak Pulse :
1000W (1kW)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
47.8V
Bidirectional Channels :
1
Brand :
Type :
Zener
Supplier Device Package :
Powermite 1 (DO216-AA)
RoHS :
Details
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Voltage - Breakdown (Min) :
31V