MART65KP48A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MART65KP48A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Termination Style :
Axial
Polarity :
Unidirectional
Type :
Zener
Product Type :
TVS Diodes
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.7V
Supplier Device Package :
Case 5A (DO-204AR)
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Product Status :
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V (Max)
Clamping Voltage :
77.7 V
Number of Channels :
1 Channel
Package :
Bulk
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
836A
Unidirectional Channels :
1
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Power - Peak Pulse :
65000W (65kW)
Mounting Type :
Through Hole
Product Category :
Working Voltage :
48 V
Breakdown Voltage :
53.3 V
Microchip
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance @ Frequency :
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C