MART100KP90CA
Mfr.Part #
MART100KP90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 178VC CASE 5A
Product Category :
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
563A
Clamping Voltage :
178V
Zener
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Test Current :
5mA
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Terminal Finish :
TIN LEAD
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Reverse Standoff Voltage :
90V
Bidirectional Channels :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e0
Mounting Type :
Through Hole
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Single
Direction :
Bidirectional
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Peak Pulse Power :
100kW