MART100KP90AE3
Mfr.Part #
MART100KP90AE3
Description
TVS DIODE 90VWM 178VC CASE 5A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
100V
Type :
Zener
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Standoff Voltage :
90V
Clamping Voltage :
178V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
Isolated
Diode Element Material :
SILICON
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Peak Pulse Current :
563A
Pbfree Code :
yes
Test Current :
5mA
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Peak Pulse Power :
100kW