MART100KP78AE3
Mfr.Part #
MART100KP78AE3
Description
TVS DIODE 78VWM 153VC CASE 5A
DO-204AR, Axial
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
Test Current :
5mA
Reverse Standoff Voltage :
78V
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Clamping Voltage :
153V
Case Connection :
Isolated
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Pin Count :
2
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
100kW
Peak Pulse Current :
655A
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Wire
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V