MART100KP75AE3
Mfr.Part #
MART100KP75AE3
Description
TVS DIODE 75VWM 147VC CASE 5A
Zener
Diode Element Material :
SILICON
Case Connection :
Isolated
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Unidirectional Channels :
EAR99
Mounting Type :
Through Hole
Peak Pulse Current :
680A
Wire
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Reverse Standoff Voltage :
75V
Pin Count :
JESD-609 Code :
e3
Test Current :
5mA
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Power :
100kW
Pbfree Code :
yes
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Bulk
Terminal Finish :
MATTE TIN
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Direction :
Unidirectional
Clamping Voltage :
147V