MART100KP70CA
Mfr.Part #
MART100KP70CA
Description
TVS DIODE 70VWM 138VC CASE 5A
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
Bulk
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Power :
100kW
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Reverse Standoff Voltage :
70V
Type :
Zener
Case Connection :
Isolated
Peak Pulse Current :
725A
Clamping Voltage :
138V
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
TIN LEAD
EAR99
Diode Element Material :
SILICON
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
77.8V
Mounting Type :
Wire
Bidirectional Channels :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Test Current :
5mA