MART100KP60CA
Mfr.Part #
MART100KP60CA
Description
TVS DIODE 60VWM 118VC CASE 5A
DO-204AR, Axial
Pbfree Code :
Peak Pulse Current :
848A
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Diode Element Material :
SILICON
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Max Reverse Leakage Current :
15µA
Case Connection :
Isolated
Clamping Voltage :
118V
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Breakdown (Min) :
66.7V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
1
Direction :
Bidirectional
Mounting Type :
Peak Pulse Power :
100kW
Test Current :
5mA
Reverse Standoff Voltage :
60V