MART100KP45A
Mfr.Part #
MART100KP45A
Description
TVS DIODE 45VWM 88.5VC CASE 5A
Product Category :
Case Connection :
Isolated
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Test Current :
5mA
Number of Terminations :
2
Reverse Standoff Voltage :
45V
Pbfree Code :
2
Max Reverse Leakage Current :
150μA
Voltage - Breakdown (Min) :
50V
Unidirectional Channels :
1
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Form :
Wire
Terminal Finish :
TIN LEAD
Direction :
Unidirectional
Peak Pulse Current :
1.13kA
Number of Pins :
Bulk
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
GENERAL PURPOSE
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
100kW
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
88.5V