MART100KP43CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MART100KP43CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 43VWM 84.5VC CASE 5A
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Peak Pulse Power :
100kW
Test Current :
10mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Direction :
Bidirectional
Bidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Power Line Protection :
No
Pin Count :
2
Diode Element Material :
SILICON
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Wire
Type :
Zener
Reverse Standoff Voltage :
43V
Element Configuration :
Single
Published :
Clamping Voltage :
84.5V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Number of Terminations :
2
Peak Pulse Current :
1.184kA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ