MART100KP280CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MART100KP280CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 280VWM 552VC CASE 5A
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Test Current :
5mA
Peak Pulse Power :
100kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Case Connection :
Isolated
Max Reverse Leakage Current :
10μA
ECCN Code :
EAR99
Type :
Zener
Peak Pulse Current :
181A
Terminal Finish :
MATTE TIN
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Published :
Clamping Voltage :
552V
Power - Peak Pulse :
100000W 100kW
Direction :
Bidirectional
Mount :
Through Hole
Pin Count :
2
Number of Terminations :
2
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
Wire
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Pbfree Code :
yes
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
311V
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
280V