MAL225933102E3
Mfr.Part #
MAL225933102E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
3.31 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency :
4.965 A @ 10 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Capacitance :
1000 µF
Tolerance :
±20%
Impedance :
80 mOhms
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
250 V
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Series :
259 PHM-SI
Size / Dimension :
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) :
1.850" (47.00mm)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
MAL225933102E3
Vishay MAL225933102E3
259 PHM-SI 1000 μF Capacitor ±20% Through Hole 1.181" Dia (30.00mm) -40°C ~ 105°C Polar Radial, Can - Snap-In