MAL225782821E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAL225782821E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
257 PRM-SI
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.44 A @ 100 Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Surface Mount Land Size :
Package :
Box
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
210mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated :
200 V
Impedance :
160 mOhms
Product Status :
Active
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Capacitance :
820 µF
Ratings :
Size / Dimension :
1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ High Frequency :
3.416 A @ 10 kHz
Tolerance :
±20%
Datasheets
MAL225782821E3
Vishay MAL225782821E3
257 PRM-SI 820 μF Capacitor ±20% Through Hole 1.181" Dia (30.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead