MAL225732152E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAL225732152E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ Low Frequency :
3.6 A @ 100 Hz
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Capacitance :
1500 µF
Ripple Current @ High Frequency :
5.04 A @ 10 kHz
Product Status :
Active
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
200 V
Series :
257 PRM-SI
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.181" Dia (30.00mm)
Impedance :
90 mOhms
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size :
Package :
Box
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
MAL225732152E3
Vishay MAL225732152E3
257 PRM-SI 1500 μF Capacitor ±20% Through Hole 1.181" Dia (30.00mm) -40°C ~ 85°C Polar Radial, Can - Snap-In