MAL216066152E3
Mfr.Part #
MAL216066152E3
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
1500μF
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ripple Current :
1.19A
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Height Seated (Max) :
1.319 33.50mm
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
150°C
Lead Pitch :
7.493mm
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 150°C
Polarity :
Polar
Series :
160 RLA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Impedance :
25mOhms
Mounting Type :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Package / Case :
Radial, Can
Datasheets
MAL216066152E3
Vishay MAL216066152E3
160 RLA 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.19A 0.709Dia 18.00mm -55°C~150°C Polar 7.493mm Radial, Can