MAL209447101E3
Mfr.Part #
MAL209447101E3
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current :
740mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.25Ohm @ 120Hz
Leakage Current :
0.9mA
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
094 PME-SI
Number of Terminations :
2
Published :
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
740mA @ 120Hz
Terminal Pitch :
10mm
Polarization :
Polar
Packing Method :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Factory Lead Time :
11 Weeks
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
100μF
Termination :
Snap in
Diameter :
25mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Impedance :
910mOhm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Pbfree Code :
yes
Height :
25mm
Datasheets
MAL209447101E3
Vishay MAL209447101E3
094 PME-SI 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 740mA 0.984Dia 25.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In