MAL205678332E3
Mfr.Part #
MAL205678332E3
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
30mm
Impedance :
50mOhm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Height :
30mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Lead Pitch :
10.0076mm
Applications :
Audio
Capacitance :
3300µF
Factory Lead Time :
21 Weeks
Life (Hours) :
12000 hours
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Leakage Current :
1.251mA
Ripple Current @ Low Frequency :
2.87A @ 100Hz
Voltage - Rated :
63V
Tolerance :
±20%
Series :
056 PSM-SI
Ripple Current :
2.87A
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
64mOhm @ 100Hz
Datasheets
MAL205678332E3
Vishay MAL205678332E3
056 PSM-SI 3300μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 2.87A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead