MAL205058102E3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MAL205058102E3
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial, Can - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 63V RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
63V
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Series :
050 PED-PW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
15000 hours
Reference Standard :
IEC60384-4
Tolerance :
-10% +30%
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
1.378 35.00mm
Ripple Current :
1.8A
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
Bulk
Polarization :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
122mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.492 12.50mm
Radiation Hardening :
No
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Published :
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Termination :
Solder
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
ECCN Code :
EAR99
Impedance :
74mOhm
Terminal Shape :
Flat
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
12.4968mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.8A @ 100Hz
Rated (DC) Voltage (URdc) :
63V
Leakage Current :
0.38mA
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
25mm
Height :
30mm
Package / Case :
Radial, Can - 3 Lead
Capacitance :
1000µF
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MAL205058102E3
Vishay MAL205058102E3
050 PED-PW 1000μF Capacitor -10% +30% Tape & Box (TB) Through Hole 1.8A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 12.4968mm Radial, Can - 3 Lead